1
|
გაკვეთილის თემა
|
ამოცანების ამოხსნა წრფივი ერთუცნობიანი
განტოლებით
|
|
2
|
სწავლების საფეხური და კლასი
|
VII საბაზო
|
|
3
|
საგანი მასწავლებლის სახელი
გვარი
|
მათემატიკა
მარინე წიკლაური
|
|
4
|
მოსწავლეთა რაოდენობა
|
26
|
|
5
|
განსაკუთრებული მიდგომის საჭიროების მქონე ბამშვები
|
0
|
|
6
|
გაკვეთილის სასწავლო მიზანი
|
წრფივი ერთუცნობიანი გან_ბის
კლასიფიკაციის ჩატარების უნარის განვითარება
სასწავლო პროცესში მათემატიკური
კვლევის მეთოდების გამოყენებით განზოგადების უნარის განვითარება
|
|
7
|
ეროვნული სასწ გეგმით განსაზღვრული მისაღწევი შედეგი. ინდიკატორები
|
VII.7 მოსწავლე ამარტივებს
და ხსნის ერთუცნობიან წრფივ განტოლებას.
·
ამოცანის ამოსასხნელად ადგენს და ხნის ერთუცნობიან
წრფივ განტოლებას.
·
იყენებს მოქმედებათა თვისებებს, მათ თანმიმდევრობას და დაჯგუფებას ალგებრული
გამოსახულების გასამარტივებლად.
·
ალგებრული გარდაქმნისა და ლოგიკური მსჯელობის გამოყენებით ასაბუთებს ან უარყოფს ორი ალგ გამოსხ.
იგივე ტოლობას
VII.6 ამოცანების
ამოხსნისას იყენებს სიმრავლურ ცნებებსა და ოპერაციებს.
·
სხვადასხვა ხერხით მოცემუ; სიმრავლისათვის განსაძრვრავს
მოცემულ ელემენტის კუთვნილებას მოცემულ სიმრავლისადმი
·
პრობლემების გადჭრისას იყენებს ზოგიერთ დამხმარე ხერხს
სიმრავლეთა შორის მიმართულებების დასადგენად
·
სწორად იყენებს სიმრავლეთა თეორიის ცნებებს და შესაბამის
რნიშვნებს სასრულ სიმრავლეებზე
|
|
8
9
10
|
გაკვეთილის მსვლელობა
შეფასების საგანი და პროცედურები
საკლასო მენეჯმენტი
|
აქტივობა1 - საშინაო დავალების შემოწმება 5წთ
მიზანი- როგორ გაიგეს მასალა და როგორ გამოიყენეს იგი პრაქტიკაში და თვითშეფასება.
აღწერა- ერთ-ერთ მოსწავლეს აწერინებს
დავალების ერთ ნომერს, რის შემდეგაც მოსწავლეები
ამოწმებენ პასუხებს.
აქტივობა 2 კითხვა პასუხით განვლილი
მასალის გამოკითხვა 10წთ.
მიზანი: შესწავლილი მასალის გამეორება -განმტკიცება.
აღწერა: მასწავლებელი მიმართავს
მოსწავლეებს კითხვებით.
რა არის განტოლება?რას ეწოდება
განტოლების ფესვი? რას ეწოდება ტოლფასი
განტოლებები? რა თვისებები აქვს ტოლფას განტოლებებს? როგორ ამოვხსნათ წრფივი ერთუცნობიანი განტოლება?
აქტივობა 3 მოსწავლეებს ვუსვამ
კითხვას რაში გამოადგებათ განტოლების შედგენა და ამოხსნა ცხოვრებაში?
მინი ლექცია ამოცანების ამოხსნაზე განტოლებების შედგენით რის შემდეგაც მოსწავლეებს
ეძლევათ სხავადასხვა ტიპის ამოცანები წყვილებში ამოსასხსნელად. რის შემდეგაც მოხდება
ამოხსნილი ამოცანების პრეზენტაცია. 20 წთ
აქტივობა 4 სიღრმისეული წვდომა 5წთ
ახნილ მასალას განვამტკიცებთ კითხვებითა და ამოიხსნება
ამოცანა რომელსაც გამოიყენებენ რეალურ
ცხოვრებაში
განმსაზღვრელი და განმავითარებელი
სახელმძღვანელო მათემატიკა VII კლასი. ავტორები:
ვეფხვაძე,
გოგიშვილი, მებონია, ქურჩიშვილი. დაფა, ცარცი, რვეული კალამი
|
|
შეფასების კრიტერიუმი
|
სუსტი
1-5
|
საშუალო
6-7
|
მაღალი
8-10
|
გონებრივი იერიში
|
არასრულყოფილად პასუხობს , არაადეკვატურად იყენებს ტერმინებს და აღნიშვნებს
ვერ აღიქვამს შეკითხვის შინაარს
|
აღიქვამს კითხვის შინაარს, პასუხები
ძირითადად სწორია და შეიცავს ხარვეზებს
|
კითხვებს აღიქვამს სწორად და
მიზანმიმართულად, პასუხების გასაცემისას სრულყოფილად იყენებს
მათემატიკურ ტერმინებს, მსჯელობს და აკეთებს ანალიზს
|
წყვილში ან ჯგუფში მუშაობა
|
უჭირს წყვილებში და ჯგუფურ მუშაობაში
ჩართვა და წესების დაცვა, ვერ იგებს და ვერ
აანალიზებს სხვათა ნააზრევს, არაკორექტულია მეგობრებთან მიმართებაში
|
იცავს ჯგუფური მუშაობის წესებს, მაგრამ ვერ ახერხებს სრულყოფილად ჩართვას მეტ- ნაკლებად აქვს შემეცნების უნარი
|
მაქსიმალურადაა ჩართული მუშაობაში, აქვს განვითარებული სხვათა ნააზრევის
წდომის უნარი, იზიარებს სხვების შეხედულებებს,
კამათის დროს იცავს ქცევის ნორმებს
|
პრეზენტაცია
|
ვერ არჩევს და ვერ იყენებს გზებს და მეთოდებს პრეზენტაციისას, მიზანი
არაა მიღწეული და მოთხოვნილების უმრავლესობა არ არის გათვალისწინებული
|
აღიქვამს დავალების შინაარს
, ირჩევს მსჯელობის ხერხებს, ამახინჯებს
ტერმინებს, მსჯელობისას გათვალისწინებულია ზოგიერთი მოთხოვნა
|
ირჩევს ამოხნის ოპტიმალურ ვარიანტს
და სრულყოფილად ახდენს მის რეალიზებას, იყენებს მათემატიკურ ტერმინებს, მიზანი სრულყოფილადაა მიღწეული
|
პედაგოგის გვარი და სახელი | წიკლაური მარინე | ||
გაკვეთილის თემა | რაციონალური რიცხვები | ||
სწავლების საფეხური,დისციპლინა ან ინტეგრირებული საგნის დასახელება | II საფეხური VII კლასი მათემატიკა და ისტ-ი | ||
მოსწავლეთა პროფილი | 30 მოსწავლეთა რაოდენობა,რომელიც განსაკუთრებულ მიდგომას საჭიროებს: 0 | ||
აქტივობები,მიზნები და მისაღწევი შედეგები | მოსწავლეებს ჩამოუყალიბდებათ დადებითი და უარყობითი რიცხვების სიმრავლეების წარმოდგენა, მათზე მოქმედებების აღწერა.გაეცნობიან უარყოფითი რიცხვების ჩაწერის წესს. განუვითარდებათ დადებითი და უარყოფითი რაციონალური რიცხვების პრაქტიკულად გამოყენების უნარი. | ||
ეროვნული სასწავლო გეგმით განსაზღვრული მისაღწევი შედეგი/ინდიკატორები | მიმართულება:რიცხვები და მოქმედებები მოსწავლეს უნდა შეეძლოს,კითხულობდეს,გამოსახავდეს,ადარებდეს და ალაგებდეს რაციონალურ რიცხვებს. გამოსახავდეს და ადარებდეს უარყოფით რიცხვებს პოზიციური სისტემის გამოყენებით.ახდენს მოპირდაპირე რიცხვის და რიცხვის აბსოლუტური მნიშვნელობის(მოდულის)ცნების მოდელზე დემონსტრირებას. ახდენდეს რიცხვით წრფეზე დადებითი და უარყოფითი რიცხვების დემონსტრირებას.VII(1) და VII(2) | ||
თანამიმდევრობა: | აქტივობა1. გაკვეთილი იწყება ახალი მასალის თემის”ნატურალური რიცხვები”-ს გაცნობით.მოსწავლეები გაიხსენებენ ნატურალური და მთელი რიცხვების განმარტებას, რიცხვით სხივზე დადებითი მთელი რიცხვების, წილადებისა ათწილადების დალაგების წესს. მოსწავლეები დაფაზე ხაზავენ რიცხვითსხივს და ალაგებენ მასზე რიცხვებს. (დადებით რაციონალურ რიცხვებსა და უარყოფით მთელ რიცხვებს.)მასწავლებელი მიმართავს კლასს:თუ თერმომეტრი ნულის ქვემოთ 3,7 გრადუსით დაიწევს, მაშინ ტემპერატურა ჰაერისა იქნება -3,7 გრადუსი ანუ 3,7 გრადუსი ყინვაა.მასწავლებელი მოსწავლეებს პროექტორით აჩვენებს თერმომეტრებს, რომელიც სხვადასხვა დანიშნულებით გამოიყენება.(სხეულის ტემპ. საზომი,წყლის ან ჰაერის ტემპ.საზომი) აქტივობა 2. მასწავლებელი მოსწავლეებს სთხოვს რიცხვით წრფეზე 0-დან მარცხნივ გადადოს 3,7 ერთეულოვანი მონაკვეთი და მივიღებთ წერტილს, რომელსაც შეესაბამება რიცხვი -3,7.მასწავლებელი სთხოვს მოსწავლეებს იგივე გააკეთონ კომპიუტერში,გამოიყენონ პროგრამა-გეოგებრა.შემოაქვს მოპირდაპირე რიცხვის და რაციონალური რიცხვების განმარტება.მოსწავლეები ითვლიან რამდენი ერთეულოვანი მონაკვეთია 0-დან 5-მდე და 0-დან -5-მდე.განმარტავს რიცხვის მოდულს.აქვე აკეთებს უარყოფითი რიცხვების შედარებას. მასწავლებელი რიცხვის ცნებას აფართოებს,რის შემდეგაც პროექტორით უჩვენებს რიცხვის ცნების სქემატურ წარმოდგენასა და ვენის დიაგრამებით წარმოადგენს,რომ ყოველი ნატურალური რიცხვი მთელი რიცხვია და ყოველი მთელი რიცხვი რაციონალური. აქტივობა 3. მასწ.ავალებს მოსწავლეებს ჯგუფებში მუშაობას. ყოველ ჯგუფს ეძლევა დავალება და გარკვეული დრო. ჯგუფები წარმოადგენენ სამუშაოს.მასწავლებელი აკეთებს დასკვნას და შეახსენებს მოსწავლეებს რაციონალური რიცხვების მნიშვნელობას საყოფაცხოვრებო საქმიანობაში. ამის შემდეგ დაფაზე იწერება დავალება:ტესტები:1-5 N 11,12 | ||
შეფასება | შეფასებას ვახდენთ რუბრიკებით: ჯგუფები აფასებენ ერთმანეთის მუშაობას,ამოწმებენ შესრულებულ სამუშაოს სისწორეს. განსაკუთრებით აქტიური მოსწავლეები შეფასდებიან შესაბამისი ქულებით. | ||
საკლასო მენეჯმენტი: | VII კლასი. მათემატიკა.ვეფხვაძე,გოგიშვილი,მებონია,ქურჩიშვილი. ტექნიკა და ინსტრუმენტები:კომპიუტერი,პროექტორი,დაფა,ცარცი,სახაზავი,ფორმატი,საწერი საშუალებები ინფორმაციის წყარო:www.google.ge geogebra |
გაკვეთილის გეგმები
Подписаться на:
Сообщения (Atom)
Комментариев нет:
Отправить комментарий